Wybierasz się na studia? Porządnie zaplanuj swoją drogę rozwoju!

Powiedzenie, że edukacja jest bramą do wyśmienitej przyszłości, jest dziś banałem. Pójście na studia jest oczywistą perspektywą dla większej części maturzystów, którzy liczą na to, że po zdobyciu dyplomu magistra rynek pracy przyjmie ich z otwartymi ramionami. Czy jednakże samo bycie studentem to dość?

pisanie prac marketing
Napisał: Robert Couse-Baker
Wydaje się, że studia to skocznia, od której młokos winien się odepchnąć, by dostać się w upatrzone położenie. Zapominamy jednak, że badanie to nie to samo co bycie na studiach. Pracownicy szkół wyższych notorycznie powiadają, że prace licencjackie i magisterskie, oddawane do analizy współcześnie, są na nieporównywalnie niższym poziomie aniżeli jeszcze 5 lat temu. Z jakiej przyczyny? Przypuszczalnie dlatego, że studentów często nie absorbuje to, czym muszą się zajmować w trakcie tej pracy. Typują temat na chybił trafił albo podporządkowują się sugestii promotora. W efekcie oni się męczą, promotorzy mają więcej pracy z korygowaniem ich produktów, a nauka nie idzie do przodu, a wręcz - można powiedzieć - zawraca w rozwoju. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie w studia i w dziedzinę, z jaką się one wiążą. Niejednokrotnie lepiej jest machnąć ręką na jakiś temat, ale w tym terminie realizować praktyczny projekt badawczy w tym, co człowieka interesuje. Również przygotowanie pracy licencjackiej bądź magisterskiej musi się sprzęgać z wzrostem własnych zainteresowań badawczych lub branżowych. Są niemniej kierunki, na których trudno wymyślić coś innowacyjnego czy też, wręcz przeciwnie, nowości można wynaleźć sporo, ale nie będzie czasu i miejsca na zgłębienie tematu. Do tego typu kierunków, na których trudne, jest pisanie prac marketing wlicza się na podobnym poziomie z dziennikarstwem, historią czy literaturoznawstwem. Trochę inaczej wygląda sprawa na kierunkach przyrodniczych, bo tam często prace dyplomowe mają charakter pisanego omówienia praktycznego przedsięwzięcia, wypełnionego w ramach pracy badawczej. Tam zatem musi starczyć czasu na przebadanie tematu, a skreślenie pracy jest już tylko formalnością.

Jednakowoż trzeba przypominać sobie, iż studia same w sobie nie zapewniają uzyskania zatrudnienia po ich odbyciu. Nie jest to szkoła zawodowa. Dodatkowo mamy wolny rynek, również rynek pracy, co znamionuje, że nawet zrobiwszy 2 kierunki, możemy się nie spodobać potencjalnemu szefowi albo po prostu nie realizować stawianych przezeń potrzeb.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-03-02 10:57:59