Które z maszyn i urządzeń będą przydatne w codziennej pracy firm ślusarskich.

Warsztat ślusarski albo mechaniczny potrzebuje wielu rozmaitych urządzeń. Przeważnie to będą to tokarki, wiertarki i frezarki, to właśnie przy ich pomocy realizuje się większość prac. Lecz niekiedy może się pojawić konieczność innej obróbki, i wtedy warto pomyśleć o jakiś innych maszynach.

Maszyna
Napisał: Eric Vernier
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do cięcia blach doskonale będą się nadawać gilotyny, zwane także inaczej nożycami gilotynowymi. Składają się one z dwóch ściśle przylegających stalowych noży, nachylonych do siebie pod niedużym kątem oraz mechanizmu który służy do ich przesunięcia. Do rzadszego cięcia cienkich blach wystarczą w zupełności gilotyny ręczne. Mają one długą nawet na ponad metr dźwignię, która zapewnia odpowiednio dużo siły do tego, aby cięło się odpowiednio sprawnie. Większe zakłady, które obrabiają większą liczbę ilość materiałów potrzebować będą znacznie wydajniejszych urządzeń, więc w takim przypadku można pomyśleć o gilotynach hydraulicznych. Te urządzenia cechują się dużo większą mocą, niemożliwą do uzyskania w sposób ręczny.

Odpowiedniego urządzenia wymagać również będzie gięcie rozmaitych blach. Co prawda w pojedynczych przypadkach poradzić sobie z tym można ręcznie, jeśli jednak trzeba by to było robić częściej, to odpowiednia krawędziarka raczej się przyda. Krawędziarki składają się z dwóch roboczych elementów oraz wydajnej prasy, sterowanej w sposób ręczny lub automatyczny. Robocze elementy to rynna mająca profil w kształcie litery V oraz dostosowanego do niej klina. Blacha jest kładziona nad rynną, a klin, który będzie opuszczany powoduje jej odpowiednie ugięcie. Sterując zagłębieniem klina otrzymuje się pożądany stopień ugięcia. Współczesne krawędziarki są sterowane cyfrowo, przez co dają duży poziom dokładności i powtarzalność elementów.

Będą się nadawać do gięcia blachy o grubości nawet trzydziestu milimetrów, dzięki czemu dadzą sobie radę w wielu zastosowaniach. Poza tym zaawansowane możliwości sterowania będą pozwalać na uzyskiwanie skomplikowanych kształtów, co także jest pożądaną właściwością.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-17 12:04:19