Jakie korzyści przyniosło krajom członkowskim wstąpienie w szeregi Unii Europejskiej, jaką rolę pełnią unijne punkty informacyjne.

Pod koniec roku 1993 swój początek zaczęła mieć Unia Europejska. Ten historyczny dzień poprzedziły wieloletnie negocjacje gospodarcze, społeczne i polityczne, i na koniec po osiągnięciu wspólnego kompromisu ta międzynarodowa instytucja zaczęła działać. Początkowo Unia gromadziła jedynie kilkanaście największych państw z Europy. W następnych latach systematycznie poszerzała swój zasięg, 1 maja 2004 roku w jej szeregi wstąpiła również Polska.

prawo - marina
Napisał: Eoin Gardiner
Na podstawie: http://www.flickr.com
Unia w swoich założeniach ma zapewnić odpowiedni wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo wszystkich członków i ochronę wartości i praw obywateli. W ramach tego kraje członkowskie rozwijają współpracę w wielu różnych obszarach. Wspólne unijne struktury będą między innymi obejmować gospodarkę, sądownictwo, rolnictwo, transport i handel, dając krajom członkowskim z jednej strony dużą autonomię i niezależność, a z drugiej zestandaryzowanie i ułatwienie różnych spraw. Unijna siedziba do Bruksela, a władzę w niej sprawują delegowani z członkowskich państw liderzy - www.

Przynależność do Unii może bardzo dużo dać, zarówno zwykłym obywatelom jak również firmom. Wielu ludzi nawet nie ma świadomości, jak dużo zawdzięcza temu, że nasz kraj zyskał w roku 2004 członkostwo. W związku z tym że unijne władze cały czas sporo robią, wprowadzają szereg zmian, to sporo z nas może nawet nie wiedzieć, co się dzieje w Brukseli. Dlatego też w każdym większym mieście zlokalizowany jest chociaż jeden punkt informacji europejskiej, w jakim normalni przedsiębiorcy i obywatele będą mogli zasięgnąć informacji o wszystkim, co jest związane z Unią Europejską.

Tego typu punkty funkcjonują pod nadzorem Parlamentu Europejskiego, a ich działalność nie będzie się ograniczać tylko do funkcji informacyjnej. Każde centrum informacji europejskiej organizuje rozmaite debaty, szkolenia i kursy, w czasie których uzyskać można sporo cennych wiadomości na temat tego, jak funkcjonują poszczególne obszary unijne. Poza tym będą wspierać lokalny biznes i naukę do promowania europejskich idei i mobilizują je do aktywnego uczestniczenia w organizowanych projektach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-01 12:54:32