Co należy zrobić przed zagranicznym wyjazdem? Niezbędne wiadomości

Każdy wypad zagraniczny wymaga dobrze opracowanego planu. O ogromnej ilości rzeczy trzeba pomyśleć dużo szybciej, a jakąś ich część możemy odłożyć na kilka dni przed podróżą. Czasami zwykłe zajęcia mogą zabrać sporo czasu lub nawet przy ich realizacji mogą wyniknąć niespodziewane kłopoty. Żeby trzymać wszystko pod kontrolą i czuć się dobrze przygotowanym do podróży, rozpocznijmy przygotowania w odpowiednim czasie.

kredyt - malowidło
Napisał: Chris
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dobrze jest zrobić sobie listę, w jakiej kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe miejsca, które mamy na swojej liście, żeby niczego nie pominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy stan naszych dokumentów – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy będziemy potrzebować paszportu? Gdy planujemy wyjazd do państwa spoza Unii – na pewno tak, bo dokument ten zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy nasze obywatelstwo. Czy wciąż jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? Dowód osobisty złożymy w urzędzie miejskim (bezpłatnie), natomiast paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata to 140 lub 70 zł). Jeżeli wybieramy się z dziećmi i one muszą posiadać taki dokument. Jeśli opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, pomyślmy o karcie EKUZ, by w sytuacji choroby lub pilnej potrzeby uzyskania niezbędnej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zdrowotne zostało uznane. Jeżeli o stanie zdrowia mowa – trzeba pójść do internisty, aby mieć pewność, że wszystko jest ok. Kontrolna wizyta u dentysty również może ocalić nas przed dużymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, miejscem, w którym je wymienimy jest kantor. Aby wybrać najlepszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy zaliczyć 2-3 kantory dla porównania zanim to zrobimy. Po przyjeździe także można zamienić gotówkę, ale po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie musimy pojechać, a druga kwestia – warto z tym zaczekać, bo kantor na lotnisku czy dworcu może być bardzo drogi. Turyści i tak pozwolą mu zarobić.

Warto zorientować się, czy w miejscu, do jakiego się wybieramy, mamy kogoś znajomego. Trzeba szybciej zgłosić naszą podróż a później powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie miasta, nawet przez internet.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-01 12:40:32