Obecnie procesy produkcyjne w różnych przedsiębiorstwach są w znaczącej mierze zautomatyzowane.

Na dzień dzisiejszy procesy produkcyjne w różnorakich firmach są w dużej mierze zautomatyzowane. Rzecz jasna nie oznacza to, iż ludzie nie są potrzebnie, ale sporą cześć prac, które dotychczas wykonywali, mogą w szybszy, i co istotniejsze, tańszy sposób wykonywać maszyny.

sprzęt - krajobraz
Napisał: Arkadiusz Sikorski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bez względu na to, czy w naszej firmie podstawową siłę roboczą tworzą ludzie czy też maszyny montażowe, należy zadbać o właściwą kontrolę jakości, zarówno ostatecznych produktów, jak i generalnie całego procesu produkcyjnego. Fundamentalnymi celami stosowania kontroli jakości jest poprawa jakości wyrobów oraz wcześniejsze wykrywanie błędów. Efektem poprawy jakości wyrobów zazwyczaj jest zysk pieniężny wynikający z zmniejszenia liczby reklamacji, powstałych usterek oraz braków w końcowych wyrobach. Oczywiście kontrola produkcji to dosyć złożony proces, na który składają się liczne czynniki i elementy, jak na przykład: wykwalifikowani pracownicy, profesjonalna dokumentacja a także specjalistyczne urządzenia. Interesujący element tej zawiłej układanki stanowią systemy wizyjne. Przeważnie przybierają one formę stanowisk wizyjnej kontroli produkcji, za pomocą których możemy samoczynnie dokumentować wyniki kontroli w zgodzie z wymogami zastosowanego systemu jakości. Stanowiska tego typu są często wymagane przez kontrahentów z innych krajów, także jeżeli planujemy sprzedaż poza granicami kraju warto zastanowić się nad zakupem takiego stanowiska. Przedsiębiorstwa pałające się sprzedażą systemów wizyjnych w swojej ofercie mają także konsultacje i doradztwo, szkolenia pracowników, a także serwis gwarancyjni i pogwarancyjny. Głównym czynnikiem, który do tej pory zniechęcał potencjalnych kupców do zainwestowania w tą technologię była wysoka cena. Obecnie jednak sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Wynika to głównie z faktu, że wraz z postępem technologicznym, wybrane podzespoły są coraz tańsze, a w związku z tym gotowe systemy również tanieją. Taka sytuacja najbardziej cieszy końcowych kupców, którzy w efekcie dostają produkt o zdecydowanie wyższej jakości.

Reasumując kontrola jakości jest bardzo ważnym aspektem w każdej firmie produkcyjnej. Dzięki niej poprawiamy jakość naszych wyrobów, ale również zmniejszamy straty finansowe wynikające ze zwrotów i gwarancji. W szerszej perspektywie można więc łatwo wywnioskować, że stosowanie porządnego systemu kontroli jakości jest inwestycją, która powinna przynieść zyski w bardzo niedalekiej przyszłości.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-22 14:37:28