Jakim sposobem zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i zaoszczędzić?

Nikt z nas nie lubi wydawać na próżno pieniędzy, a wysokie opłaty za prąd mogą niemiło zaskoczyć. Warto jednakże przemyśleć czy wypływają one z ceny energii , czy też z nieświadomego powiększania rachunków przez nas . Pozostawianie uruchomionych paru urządzeń w tym samym czasie dla przykładu odkurzacza, radia bądź laptopa to jeden z przykładów niepotrzebnego wyczerpania energii.

Oświetlenie LED
Napisał: Paolo Tonon
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dla naszych rachunków nie pozostaje bez znaczenia również zostawianie włączonych urządzeń, z jakich w danej chwili nie korzystamy na przykład uruchomionego telewizora albo komputera przez cały dzień, pomimo że na obejrzenie programu bądź przeczytanie e-maili poświęcamy kilka godzin. Także pozostawienie włączonego światła w pomieszczeniach, gdzie akurat nie pomieszkujemy wywołuje dodatkowe zużycie prądu. Co więc uczynić, aby rachunki były mniejsze? Pod spodem opisujemy kilka propozycji. Zmiana nawyków. Istotne jest umiejętne używanie urządzeń, które już posiadamy. Poniżej naczelne reguły eksploatacji urządzeń domowych, umożliwiające obniżyć ilość zużywanej przez nie energii .

Jeśli to możliwe zamiast oświetlać dom, lepiej spożytkować naturalne światło. Jest ono lepsze dla oczu i nic nie kosztuje. Należy też pamiętać o poprawnym wykorzystaniu naturalnego światła np. poprzez malowanie ścian na jasne zabarwienia i używaniu dużych luster. Ponadto należałoby zamienić tradycyjne żarówki na energooszczędne oświetlenie led. Takie żarówki eksploatują nawet 5-krotnie mniej energii elektrycznej. I najważniejsza, a równocześnie najprostsza zasada - nieużywane oświetlenie należy wyłączyć, zaś dla bezpieczeństwa podczas remontu zamienić stare przewody elektryczne na nowiusieńkie.

Płyta ceramiczna. Do pitraszenia na tych płytach warto używać naczyń o płaskich dnach. Garnki, jakie nie przylegają pełną powierzchnią dna do płyty zużywają do 50% energii więcej. W wypadku potraw wymagających długiego pitraszenia celowe jest ustawienie mocy maksymalnej palnika, a następnie obniżenie do poziomu, jaki pozwoli podtrzymywać dalsze duszenie w temperaturze 100ºC. Do oszczędzenia energii elektrycznej może się przyczynić piec z termoobiegiem, który nagrzewa się o wiele prędzej niż piekarnik bez niego. Nie można otwierać drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia, gdyż powoduje to dużą stratę ciepła. Warto wyłączyć piec 5-10 minut przed planowanym końcem pieczenia. Przez ten okres wysoka temperatura w piekarniku będzie utrzymywać się.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-03-14 10:41:20