Jakie mamy typy ciepłomierzy i co warto na ten temat wiedzieć? W jakim miejscu najlepiej kupić odpowiedni model?

W budowie oraz funkcjonowaniu ciepłomierzy jest ostatnio spory postęp. Jak wiadomo, ciepłomierze są urządzeniami niezbędnymi w każdym miejscy, w jakim potrzebne jest oszczędzanie energii cieplnej, a dzięki nowym możliwościom jest to o wiele łatwiejsze i wygodniejsze.

mieszkanie - migawka
Napisał: Peter Stevens
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ciepłomierze, jak nazwa wskazuje, robią pomiar ilości pobranego ciepła. W większości przypadków instaluje się je po ty, aby możliwe było wystawianie odbiorcy rachunku za zużyte ciepło. Takie ciepłomierze umieszcza się w zamkniętych szafkach rozdzielczych, do jakich mieszkańcy nie mają stałego dostępu, tak więc koszty ogrzewania i liczbę zużytych gigadżuli mogą poznać już po sezonie grzewczym, jak administratorzy budynku rozliczają się z pobranych wcześniej zaliczek na ogrzewanie. Urządzenia te są niesamowicie przydatne gdy chodzi o oszczędzanie ciepła, lecz jedynie wtedy, jak dobrze się je dobiera, odpowiednio zainstaluje i regularnie konserwuje. Jak takie warunki zostaną spełnione można być pewnym, iż będą służyły nam długi czas i dobrze.

Jednocześnie należy pamiętać o ważnej rzeczy, a jest nią legalizacja ciepłomierzy. Z czym się to wiąże? Oznacza to, że wszystkie użytkowane przyrządy do pomiaru powinny zostać zalegalizowane. Wymóg ten dotyczy wszystkich wodomierzy i ciepłomierzy do wody jak też ich elementów, także i takich, jakie są zainstalowane w lokalach mieszkalnych, służących do rozliczeń w obrębie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby to urządzenia mogły zostać zalegalizowane muszą spełniać wymogi będące w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Dzisiejsze ciepłomierze są układami elektronicznymi, które umożliwiają nie tylko rejestrowanie pobranego ciepła, ale też autodiagnozowanie urządzeń, co oznacza wykrywanie oraz sygnalizowanie ich awarii, na przykład braku impulsu z wodomierza czy uszkodzony czujnik temperatury. W jakim miejscu dobrze będzie kupić taki nowej generacji ciepłomierz? Zdecydowanie w dobrych sklepach, gdzie dostaniemy również inne, ciekawe oraz przydatne urządzenia jak pompy wilo.

Warto zatem zainwestować w taki sprzęt, jaki zapewne ułatwi rozliczanie się ze zużycia energii. Prócz tego gdy połączy się to z mobilnym systemem odczytywania nie tylko ułatwiają pracę, natomiast z powodzeniem można je instalować w miejscach, do których dostęp jest gorszy. Istotna jest również możliwość podłączenia pozostałych urządzeń do pomiaru, wyposażonych w nadajnik impulsów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-02-22 14:21:10